Úkolem bylo navrhnout moderní přírodní dům pro čtyřčlennou rodinu, který by hezky zapadl mezi les a ostružiníky. Takovou moderní stodolu na palouku u lesa. Ekologicky smýšlející investoři se zapáleně podíleli na funkční i materiálové koncepci dřevěného pasivního domu.
Přístup na pozemek je zajištěn shora z účelové komunikace na hranici lesa a právě povinný odstup od lesa umístil dům níže do zahrady. Les se proměňuje v zahradu, ta domem protéká a níže pod domem se do lesa zase vrací. Umístění a orientaci domu definovaly také krasné výhledy do krajiny na západě a samozřejmě orientace vůči slunci.
Dům je koncipován jako jednoduchá dvoupodlažní hmota – stodola – zastřešená sedlovou střechou bez přesahu. Z hmoty vystupuje zavěšený modřínový vstupní nástřešek a pergola dole v zahradě. Nad ní pak dvě kukátka s lenoškami, rámující dva nejkrásnější výhledy do krajiny. Do domu naopak vstupuje krytá terasa, prodloužení obývacího pokoje na úrovni zahrady, a dřevník na severní straně. Obě podlaží kopírují svažitost terénu, proto jsou dvouúrovňová. Do domu se vstupuje na úrovni horní zahrady, obývací pokoj s kuchyní jsou sníženy do úrovně intimnější dolní zahrady. Kolem schodiště s otevřenou pracovnou paní domu se proplétají místnosti v patře. Nejvyšším bodem je zašívárna s vyhlídkou se střešním oknem v dětském pokoji.
Dům je pasivní dřevostavba s konstrukcí řešenou CLT panely, založená na železobetonové desce. V interiéru jsou použity CLT panely v pohledové kvalitě nebo opatřeny hliněnou omítkou. Z CLT panelů je i konstrukce schodiště obložená stejně jako většina podlah v domě dubem. Tepelnou izolaci vrchní stavby tvoří foukaná celulóza. Na provětranou fasádu bylo použito nehoblovaných modřínových prken různé šířky bez povrchové úpravy, která pomalu chytají patinu a splývají tak s okolní přírodou. Střecha je titanzinková. Pasivní dřevěná okna ve světlé úpravě rozjasňují časem šednoucí fasádu. Venkovní screeny chrání interiér před letním přehříváním. Samozřejmostí je rekuperační vzduchová jednotka a na střeše pak solární elektrárna.

Adresa:

Sýkorka 233, Velíková, Česká republika

Projekt:2019

Realizace:2020-21

Užitná plocha:139 m2

Plocha pozemku:983 m2

CLT konstrukce: Livee Better s.r.o.
Návrhy a realizace zahrady: Petr Sýkora

Fotografie: studio@toast.cz